Bombardier przekroczył założenia w kilku kategoriach i odnotował ogólny wzrost w roku 2024. Jednostka lotnicza kanadyjskiego koncernu wygenerowała 8,7 mld dolarów amerykańskich przychodów, co pozwoliło na wypracowanie 370 mln dolarów amerykańskich zysku netto.
– Nasz zespół z pasją i dumą zrealizował nasz plan na 2024 rok na bardzo wysokim poziomie, zwiększając przychody w celu spełnienia wytycznych, zwiększając poziom dostaw i portfela zamówień. Znacząco zwiększyliśmy nasze marże, osiągając wskaźnik dźwigni netto na poziomie 2,9x – wyznał prezes i dyrektor generalny Bombardiera, Éric Marte.
Lepsze wyniki finansowe
W 2024 roku Bombardier odnotował łączne przychody w wysokości 8,7 miliarda dolarów – wynik ten przekroczył początkowe wytyczne o około osiem proc. Wzrost przychodów można przypisać zarówno dostawom samolotów, jak i rekordowym przychodom odnotowanym w segmencie usług. Bombardier Services – jednostka, która zajmuje się naprawą i konserwacją biznesowych samolotów – odnotował przychody w wysokości 2,04 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 16 proc. w porównaniu z wynikiem z roku 2023.
W 2024 roku firma dostarczyła łącznie 146 prywatnych odrzutowców, o osiem samolotów więcej niż Bombardier przekazał klientom w roku wcześniejszym. Ponadto, koncern w dalszym ciągu sprzedawał wiele swoich udanych samolotów, zwiększając wartość portfela zamówień o 200 milionów dolarów. W rezultacie zaległości firmy na koniec 2024 r. osiągnęły poziom 14,4 miliarda dolarów. Bombardier odnotował całoroczny wskaźnik book-to-bill [stosunek otrzymanych zamówień do kwoty naliczonej za dany okres] na poziomie 1,0, co sygnalizuje stały popyt na odrzutowce biznesowe.
Skorygowany zysk operacyjny przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych, podatków, amortyzacji (EBITDA) wzrósł o 11 proc. rok do roku do 1,36 miliarda dolarów. Skorygowana marża brutto osiągnęła 15,7 proc., a zysk operacyjny zamknął się w kwocie 878 milionów dolarów. Producent prywatnych samolotów odnotował zysk netto w kwocie 370 milionów dolarów (skorygowany zysk netto wyniósł 547 milionów dolarów), osiągając marżę netto na poziomie czterech proc.
Odporność rynkowa
– Cztery lata temu nakreśliliśmy odważną wizję tego, jak chcemy zbudować Bombardier tak, aby odniósł sukces. Nasza firma osiągnęła więcej niż planowaliśmy, w tym osiągnęła dwa miliardy dolarów przychodów z usług serwisowych na rok przed założonym terminem, szybko poprawiając jakość obsługi klienta i ofertę. Niezależnie od tego, czy chodzi o naszą działalność, w terenie czy w bilansie, wielokrotnie pokazaliśmy, że jesteśmy silni i odporni – wskazał Marte.
Bombardier podjął decyzję o przesunięciu prezentacji rocznej perspektywy finansowej na 2025 rok, gdyż na początku lutego prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Donald Trump, wydał kilka rozporządzeń wykonawczych, które nałożyły nowe cła na importowane towary pochodzące z Kanady, gdzie Bombardier ma swoją siedzibę. Odłożenie w czasie prezentacji założeń wyników finansowych motywowane jest wnikliwą oceną wpływu ceł na eksportowane odrzutowce biznesowe. Wejście w życie ceł jest wstrzymane na 30 dni, w czasie których rządy Kanady i USA mają wynegocjować porozumienie.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.